کدهای وضعیت http که برای سئو وب سایت اهمیت دارند

سئو و بهینه سازی سایت دارای نکات ریز و درشت بسیاری است که هر کدام از انها تاثیر مستقیمی بر روی رنکینگ شما در نتایج جستجوها دارد. کدهای وضعیت http نیز جز این نکات می باشند که باید در استفاده صحیح از آنها دقت کنید.

لیست کدهای وضعیت http

کدهای وضعیت از سه رقم تشکیل شده اند و با یکی از پنج رقم 1،2،3،4 و 5 آغاز می شوند و هر کدام یک معنی بخصوص دارند.

  1. 100: به معنی دریافت درخواست ها می باشند.
  2. 200: به معنی پردازش درخواستها می باشند.
  3. 300: به معنی تغییر مسیر یا ریداریکت (تغییر آدرس درخواست شده) می باشند.
  4. 400: به معنی معتبر نبودن درخواستها می باشند.
  5. 500: به معنی خطای سرور می باشند.

اگر بخواهیم لیست کامل کدهای وضعیت را بصورت کامل توضیح دهیم تعداد آنها بسیار زیاد خواهد شد و به همین دلیل فقط برخی از آنها که برای سئو اهمیت دارند را توضیح میدهیم.

کد وضعیت 301 یا Moved Permanently:

این کد برای سئو بسیار اهمیت دارد.

اگر موتور جستجو یا مرورگر درخواستی را به سرور ارسال کند و کد 301 را دریافت کند به این معنی است که صفحه درخواست شده برای همیشه به آدرس جدید منتقل شده است.

درصورتیکه یکی از صفحات سایت خود را به آدرسی جدید منتقل کردید پیشنهاد می شود هنگامی که درخواستی برای صفحات قدیمی دریافت می کنید حتما از این کد استفاده کنید.

اگر یک صفحه از سایت شما در صفحه اول گوگل باشد و به هر دلیل بخواهید آدرس صفحه را تغییر دهید، اگر از این کد استفاده نکنید جایگاه این صفحه در صفحه اول گوگل از دست خواهد رفت اما اگر از کد 301 برای ریدارکت به آدرس جدید استفاده کنید گوگل صفحه قدیمی را از نتایج خود حذف می کند و صفحه جدید را بجای آن نمایش می دهد و به این ترتیب جایگاه خود را در صفحه اول گوگل حفظ خواهید کرد.

چند ماه قبل لینکهای یک فروشگاه با 1500 محصول را تغییر دادم و برای ریداریکت به آدرس جدید از کد 301 استفاده کردم، گوگل بلافاصله لینکهای قدیمی را با لینکهای جدید جایگزین کرد و در نتایج جستجو نمایش داد.

کد وضعیت 302 یا Moved Temporarily:

این کد با کد فوق تفاوت دارد و به معنی انتقال موقت از یک صفحه به صفحه دیگر می باشد.

اهمیت این کد در این است که نباید بجای کد 301 از کد 302 استفاده کنید.

کد وضعیت 404 یا Not Found:

این کد زمانی استفاده می شود که صفحه درخواست شده در سرور وجود نداشته باشد و برای اطلاع دادن به موتور جستجو باید این کد را ارسال کرد. این کد برای سئو مهم است.

اگر صفحه 404 خود را ایجاد کنید ولی این کد را اسال نکنید، گوگل صفحه 404 شما را ایندکس خواهد کرد! و ممکن است هر آدرسی که در سایت شما وجود نداشته باشد نیز ایندکس شود و از این طریق تعداد لینکهای تکراری و بی کیفیت شما افزایش پیدا خواهد کرد.

برای وب سایت خودتان همه که شده لطفا این کد را ارسال کنید!

کد وضعیت 500 یا Internal Server Error:

این کد به معنی ایجاد خطایی در سرور می باشد. درصورتیکه تنظیمات فایل htaccess را به درستی انجام دهید یا نرم افزار و سخت افزار وب سایت را بروز رسانی کنید این خطا پیش می آید.

هنگامی که می خواهید نرم فزار وب سایت را تغییر دهید ارسال این کد مفید خواهد بود.

کد وضعیت 503 یا Service Unavailable:

این کد به معنی وجود ترافیک زیاد یا انجام بروز رسانی می باشد و در این حالت وب سایت برای مدتی از دسترس خارج می شود.

کدهای 500 یا 503 بصورت مستقیم بر روی سئو تاثیر ندارد اما اگر گوگل این کدها را بصورت مرتب در سایت شما ببینید یک نمره منفی برای شما در نظر خواهد گرفت.متن نظر *