تبلیغات

بهینه سازی دیتابیس اهمیت زیادی برای سئو دارد

داشتن یک وب سایت سئو شده می تواند تاثیر بسیار زیادی بر روی ورودی گوگل شما داشته باشد اما پس از اینکه تعداد بازدید کنندگان سایت شما افزایش پیدا کرد و همزمان با آن حجم دیتابیس زیاد شد علاوه بر بهینه سازی ساختار و قالب وب سایت باید به فکر بهینه سازی دیتابیس خود نیز باشید.

چه زمانی نیاز است که بهینه سازی دیتابیس را آغاز کرد؟

بهینه سازی دیتابیس باید همزمان با راه اندازی وب سایت در دستور کار قرار گیرد اما به دلایل مختلف ممکن است برخی از توسعه دهندگان در اوایل کار توجه زیادی به این موضوع نداشته باشند.

برخی از این دلایل:

  1. برخی از وب سایت اصولا بازدید کنندگان زیادی ندارند و در هر صورت به خوبی کار می کنند
  2. حجم دیتابیس بسیاری از وب سایتها به ندرت به نقطه بحرانی می رسد
  3. توسعه دهندگان به دلیل نداشتن اطلاعات کافی یا به دلایل دیگر توجهی به این موضوع ندارند

چه مواردی را باید در بهینه سازی دیتابیس مورد توجه قرار داد؟

مورد اول انتخاب صحیح نوع جدول می باشد که باید با توجه به نیاز خود یک نوع مناسب انتخاب کرد. اگر حجم زیادی از کوئری های یک جدول مربوط به بازیابی اطلاعات است جدول نوع MyISAM برای کار شما مناسب است.

علاوه بر انتخاب نوع جدول باید کوئری های خود را نیز بهینه سازی کنید.

کوئری بد:

SELECT * FROM `paper` WHERE (`id`='seosem')

کوئری خوب:

SELECT * FROM `paper` WHERE (`id`='seosem') LIMIT 10

کوئری اول در میان کل دیتابیس جستجو می کند ولی کوئری دوم به محض پیدا کردن 10 رکورد مورد نظر، جستجو در دیتابیس را متوقف می کند.

صفحه بندی!

mysql می تواند 2000 صفحه را با استفاده از این کوئری صفحه بندی کند:

SELECT * FROM `paper` WHERE (`id`='seosem') LIMIT 1500 , 10

اما این کوئری به شدت باعث کند شدن وب سایت شما می شود:

SELECT * FROM `paper` WHERE (`id`='seosem') LIMIT 1500000 , 10

طبق این کوئری اگر 10 میلیون رکورد با ای دی seosem در دیتابیس یافت شود هر ده میلیون رکورد در حافظه ذخیره می شود و فقط 10 تا از آنها بازیابی می شود.

وردپرس و بسیاری از سرویس دهنده های وبلاگ به صورت زیرکانه ای از روش صفحه قبلی/صفحه بعدی برای صفحه بندی استفاده کرده اند تا با چنین مشکلی مواجه نشوند. اما اگر تصمیم دارید نوع صفحه بندی سایت ورد پرسی خود را تغییر دهید نباید صفحه بندی را به کمک LIMIT انجام دهید.

بهینه سازی کامل دیتابیس

زمانی می توان در مورد بهینه سازی دیتابیس صحبت کرد که بصورت کامل و جامع با طرز کار دیتابیس آشنایی داشته باشید و در یک مقاله کوتاه نمی توان همه نکات را توضیح داد زیرا آشنایی با دیتابیس نیاز به مطالعه یک کتاب قطور دارد ولی در آینده مقالات بیشتری در این مورد منتشر خواهیم کرد تا با بهینه سازی دیتابیس بصورت اجمالی آشنا شوید.متن نظر *