متا تگ توضیحات Meta Description چیست

متا تگها اولین قابلیتهای HTML بودند که به انسانها کمک کرد تا ارتباط بهتری با موتورهای جستجو برقرار کنند و متا تگ Description یکی از این قابلیت های HTML است.

کاربرد متا تگ Description چیست؟

Description به معنی توضیحات میباشد و به کمک این متا تگ میتوانیم یک متن خلاصه شده از محتوای صفحه را در اختیار موتورهای جستجو قرار دهیم.

هنگامی که عبارتی را در گوگل جستجو میکنید، گوگل متن درون این متا تگ را در زیر لینک هر کدام از نتایج جستجو قرار میدهد. به همین دلیل نحوه نوشتن این متا تگ بسیار اهمیت دارد.

البته در برخی از موارد مانند زمانی که عبارت جستجو شده با متن درون این متا تگ همخوانی نداشته باشد یا اساسا گوگل متن درون این تگ را مناسب نداند (حتی اگر عبارت جستجو شده در آن استفاده شده باشد)، از نمایش Meta Description صرف نظر میکند و خودش یک متن از درون محتوای صفحه استخراج میکند و در نتایج جستجو نشان میدهد.

برای نوشتن یک متا تگ توضیحات خوب باید به این نکات توجه کنید:

1) تعداد کارکترهای درون متا تگ توضیحات

در این متا تگ میتوانید متنی با حدود 120 تا 150 کاراکتر و گاهی بیشتر قرار دهید. گوگل در برخی از موارد متنی را به این متا تگ اضافه میکند و به همین دلیل نمیتوان دقیقا مشخص کرد که چه تعداد کاراکتر میتوان در این متا تگ استفاده کرد.

2) از Meta Description جهت تشویق کاربران برای بازدید وب سایت استفاده کنید

Meta Description باید طوری ایجاد شود که هم خلاصه باشد و هم کاربران با دیدن آن بر روی لینک وب سایت کلیک کنند. به عنوان مثال اگر یک فروشگاه گوشی موبایل دارید، میتوانید برخی از مشخصات مهم گوشی ها را به همراه قیمت گوشی در این متا تگ درج کنید و از کاربران بخواهید جهت دیدن سایر گوشی ها وارد وب سایت شوند.

اگر این کار را به درستی انجام دهید، CTR (نسبت کلیک به نمایش) وب سایت شما هم افزایش پیدا خواهد کرد.

3) موضوع متا تگ توضیحات باید با موضوع محتوای درون صفحه همخوانی داشته باشد

نباید قیمت گوشی نوکیا را در متا تگ توضیحات درج کنید اما وقتی کاربر وارد وب سایت شد، یک تبلت سامسونگ به وی نشان دهید!

4) کلمات کلیدی را فراموش نکنید

در بسیاری از موارد اگر گوگل عبارت جستجو شده کاربران را در این متا تگ ببیند، Meta Description را دقیقا در صفحه جستجو نمایش میدهد.

علاوه بر این در برخی از موارد (برای کلماتی که رقابت کمی دارند) مشاهده میشود که وجود یک کلمه خاص در این متا تگ، باعث میشود که سایت ما به صفحه اول جستجو بیاید.

لذا استفاده از کلمات کلیدی نقش مهمی در تغییر رفتار گوگل دارد.

5) متا تگ توضیحات باید یکتا باشد

نباید از یک متا تگ در چندین صفحه استفاده کنید. برای بسیاری از صفحات میتوانید یک متا تگ اختصاصی بنویسید اما برای صفحه بندی ها ممکن است مجبور شوید که از یک متا تگ تکراری استفاده کنید.

برای حل این مشکل میتوانید متا تگ صفحات 2 به بعد را خالی بگذارید تا گوگل خودش برای آن تصمیم گیری کند و یا شماره صفحه را به متا تگ خود بیافزایید.متن نظر *