تبلیغات

قرار دادن اسلش / در انتهای لینک ها تاثیری بر سئو ندارد

هنگامی که مقالات سئو را بررسی میکنیم متوجه این نکته میشویم که برخی از افراد قرار دادن اسلش / در انتهای لینکها را به عنوان یکی از فاکتورهای سئو معرفی میکنند.

در این مقاله توضیح میدهیم که چرا اسلش ها تاثیری بر روی سئو ندارند.

چرا قرار دادن اسلش در انتهای لینکها تاثیری در سئو ندارد؟

اگر سورس سیستم های مدیریت محتوا را بررسی کنیم با این تکه کد مواجه میشویم:


RewriteCond %{REQUEST_FILENAME} !-f
RewriteCond %{REQUEST_FILENAME} !-d
RewriteRule ^(.*)$ index.php [L]

این تکه کد در فایل htaccess قرار میگیرد و به این معنی است که اگر لینک درخواست شده یک فایل استاتیک یا یک پوشه بود و در سرور وجود داشت، آن فایل یا پوشه به کاربر نمایش داده شود.

در غیر اینصورت همه درخواستها به فایل index.php ارسال شوند و کدهای درون این فایل هستند که برای محتوای قابل نمایش در لینک تصمیم گیری میکنند.

پس چرا میگویند که استفاده از / در انتهای لینکها باعث افزایش سرعت سایت میشود؟

نکته: در ابتدا باید به این نکته توجه شود که اگر پوشه ای را از سرور درخواست کنید، وب سرور ابتدا به دنبال فایل پیش فرض (index.html) درون پوشه میگردد و اگر این فایل وجود نداشت لیست فایلها و پوشه های درون پوشه درخواست شده را به شما نمایش میدهد.

همچنین لازم به ذکر است که این دو آدرس از دیدگاه وب سرور یکی هستند:

seosem.ir/forum/
seosem.ir/forum/index.html

حال به سراغ توضیحات اصلی برویم

همانطور که گفته شد برای هر درخواست، ابتدا وب سرور آپاچی چک میکند که آیا یک فایل یا پوشه در سرور وجود دارد یا نه.

اگر یک فایل درخواست شود، این فایل بلافاصله برای کاربر ارسال میشود.

اما اگر یک پوشه درخواست شود و این پوشه در سرور وجود داشته باشد، وب سرور ابتدا باید به دنبال فایل پیش فرض index.html درون این پوشه بگردد و محتوای آن فایل را به کاربر نمایش دهد. در اینجا اگر در انتهای لینک از اسلش استفاده نشود، یک مشکل پیش می آید.

فرض کنید این لینک را درخواست کرده اید:

seosem.ir/forum

حال سرور وب تشخیص میدهد که کاربر یک پوشه را درخواست داده است و باید به دنبال فایل پیش فرض درون پوشه forum بگردد و آن فایل را به کاربر نمایش دهد.

لذا باید یک اسلش به انتهای لینک اضافه کند و کاربر را به آدرس جدید ریدایرکت کند:

seosem.ir/forum/

کاربر به این آدرس ریدایرکت میشود (301 Moved Permanently) و فایل index.html به کاربر نمایش داده میشود. اما این ریدایرکت چند میلی ثانیه زمان نیاز دارد و همین چند میلی ثانیه باعث کند شدن سرعت دسترسی به فایل پیش فرض درون پوشه میشود.

به همین دلیل باید فقط در انتهای لینک هایی که به یک پوشه ختم میشود از اسلش استفاده کرد ولی نیاز نیست که اسلش را به همه لینکهای وب سایت اضافه کنید و این کار تاثیری بر روی سرعت یا سئو وب سایت ندارد.متن نظر *