تبلیغات

تب طراحی و ساخت موتور جستجو به ویکیپدیا رسید

اخیرا شاهد بالا گرفتن تب راه اندازی موتور جستجو در میان کمپانی های اینترنتی بودیم و حالا این تب به ویکیپدیا رسیده است.

مدیران این دانشنامه اینترنتی اعلام کرده اند که مبلغ 250،000 دلار برای راه اندازی یک موتور جستجوی اینترنتی با نام Knowledge Search Engine project اختصاص داده اند.

دلیل تصمیم ویکیپدیا برای ساخت یک موتور جستجو چیست؟

ویکیپدیا بصورت روزانه 200،000 میلیون مراجعه کننده از طریق موتورهای جستجو دریافت میکند و این کاربران پس از اینکه صفحه مقاله مورد نظر خود را مطالعه کردند مجددا به موتور جستجو بر میگردند و عبارت جدیدی را جستجو میکنند و به دلیل اینکه باز هم در نتایج جستجوی جدید با یک صفحه دیگر از ویکیپدیا مواجه میشوند مجددا به این سایت برمیگردند.

حال ویکیپدیا میخواهد با راه اندازی یک موتور جستجوی جدید جلوی این رفت و برگشت های کاربران را بگیرد.

آیا موتور جستجوی ویکیپدیا مانند گوگل و بینگ خواهد بود؟

این موتور جستجوی جدید در واقع یک سیستم برای پیدا کردن اطلاعات عمومی معتبر و قابل استناد در اینترنت میباشد. همچنین این موتور جستجو فاقد تبلیغات تجاری میباشد.

مدیران ویکیپدیا اعلام کرده اند که Knowledge Search Engine project جای گوگل را نخواهد گرفت.

آیا موتور جستجوی ویکیپدیا میتواند در حد گوگل یا بینگ ظاهر شود؟

برای پاسخ به این سوال توجه به این سه نکته مفید خواهد بود:

1- کاربران برای یافتن پاسخ سوالات متعدد خود به ویکیپدیا مراجعه میکنند و معمولا پاسخ بسیاری از سوالات خود را در ویکیپدیا پیدا میکنند.

2- بسیاری از کاربران اینترنت به اطلاعات ویکیپدیا استناد میکنند و اطلاعات ویکیپدیا را معتبر میدانند. گاهی مشاهده شده است که حتی کاربران به اطلاعات غلط ویکیپدیا هم استناد میکنند!

3- ویکیپدیا جز 10 وب سایت پر بازدید دنیا میباشد و درصورتیکه موتور جستجویش قابلیت های بیشتری نسبت به رقبا داشته باشد میتواند در جستجوی اینترنتی حرفی برای گفتن داشته باشد.

چه مشکلاتی پیش روی موتور جستجوی ویکیپدیا وجود دارد؟

1- ویکیپدیا در واقع یک بانک مقالات و تصاویر به هم لینک شده است و همه این اطلاعات توسط انسان ثبت شده است. اما یک موتور جستجو باید بدون دخالت انسانی میلیاردها صفحه، تصویر، فایل ویدیویی و... را جستجو کند و از میان آنها دقیق ترین نتیجه را به کاربر نمایش دهد.

2- وقتی که یک مقاله در ویکیپدیا ثبت میشود، این مقاله بدون تغییر میماند تا اینکه یک کاربر دیگر در سایت ثبت نام کند و مقاله را ویرایش کند. از نظر فنی تشخیص لاگین کاربر و ویرایش شدن یک مقاله کار بسیار ساده است که برنامه نویسان تازه کار نیز میتوانند آن را انجام دهند.

اما موتور جستجو ابتدا باید یک صفحه را پیدا کند، سپس باید بصورت دوره ای به این صفحه مراجعه کند تا از فعال بودن آن سایت و صفحه اطمینان حاصل کند. حال اگر میلیاردها لینک وجود داشته باشد کار موتور جستجو سخت میشود و باید روشی را ابداع نمود که بتواند دفعات کمتری به سایتها مراجعه کرد و نتیجه بهتری نیز بدست آورد.

3- دیتابیس یک موتور جستجو بسیار عظیم خواهد بود و با دیتابیس یک سایت که حداکثر چند صد میلیون مقاله را در خود جای داده است قابل مقایسه نیست.

در کل باید ببینیم که پروژه موتور جستجوی ویکیپدیا با این سرمایه اندک به کجا خواهد رسید.متن نظر *