تبلیغات

داشتن مهارت نه گفتن برای یک فریلنسر موفق الزامی است

بسیاری از دانشجویان و تازه واردین دنیای برنامه نویسی دوست دارند یا یک شرکت نرم افزاری موفق راه اندازی کنند یا حداقل به یک فریلنسر موفق تبدیل شوند و برای خود منبع درآمدی ایجاد کنند.

این مقاله به یکی از مهارتهای مورد نیاز فریلنسرهای موفق اختصاص داده شده است. نام این مهارت، مهارت نه گفتن به دیگران است. البته در دنیای فریلنسینگ نام دقیق این مهارت، مهارت نه گفتن به کارفرما میباشد.

چرا باید به کارفرما نه بگوییم؟

اخیرا یکی از بازاریاب ها که تا کنون چندین سفارش طراحی وب سایت برای من گرفته بود یک پروژه جدید به دست آورد و بلافاصله به من اطلاع داد و گفت که هرطور که شده باید انجامش دهی!

لازم به ذکر است که کارفرما قبلا کار را به شخص دیگری داده بود ولی او کار را نیمه کاره رها کرده بود! به همین دلیل کارفرما به دنبال یک برنامه نویس که از عهده این کار بر می آید می گشت و متاسفانه وظیفه انجام کار به عهده من افتاد.

در انتها بالاخره پروژه تکمیل شد و کارفرما بسیار خوشحال است که بالاخره نرم افزارش ساخته شده است، اما خودم از قبول کردن این پروژه بسیار ناراضی هستم.

دلیل ناراضی بودن من

  1. کارفرما دقیقا نمیدانست چه میخواهد و در ابتدا توضیحات گمراه کننده میداد
  2. یکبار مجبور شدم کلیه کدهایی که نوشتم را تغییر دهم
  3. کار طول کشید
  4. بقیه پروژه ها یا متوقف شدند یا عقب افتادند تا این کار تکمیل شود
  5. اگر چند کار کوچکتر میگرفتم زمان کمتری از من گرفته میشد

چرا این کار را قبول کردم؟

دلیل اصلی این بود که نمیخواستم به بازاریابی که به یکی از دوستان صمیمی من تبدیل شده است نه بگویم و دلیل دوم این بود که توضیحاتی که کارفرما در ابتدا ارائه کرده بود با نرم افزاری که باید ساخته میشد تفاوت بسیار زیادی داشت.

به همین دلیل میگویم که در کنار داشتن مهارت فنی بالا، داشتن مهارت نه گفتن نیز برای یک فریلنسر موفق الزامی است.متن نظر *