چرا نباید شغل طراحی وب سایت را انتخاب کرد

قبلا به مراحل مختلف یادگیری طراحی وب سایت اشاره کردیم و بطور مفصل در این مورد توضیحاتی ارائه دادیم. اما همه ماجرا یادگیری و آشنایی با زبانهای برنامه نویسی نیست. زیرا یادگیری هر حرفه ای به چند سال زمان نیاز دارید. طراحی وب سایت نیز به حداقل سه سال زمان نیاز دارد تا شما به یک حرفه ای تبدیل شوید و بتوانید انواع وب سایت را طراحی و راه اندازی کنید.

قبل از اینکه شغل طراحی وب سایت را برای خود انتخاب کنید باید به این سوال پاسخ دهید که آیا با این شغل می توانید احتیاجات ابتدایی خود و خانواده خود را برآورده سازید؟

بهتر است قبل از اینکه این شغل را برای خود انتخاب کنید با مشکلاتی که پیش رو دارید آشنا شوید.

علوم وابسته به کامپیوتر و اینترنت خیلی سریع تغییر می کند

تقریبا 2 یا 3 سال قبل خبری از تبلتها و گوشی های هوشمند در بازار ایران نبود، زبان HTML5 و CSS3 ارائه نشده بود یا فقط اسمی از آنها بر سر زبانها بود. در آن زمان خبری از الگوریتمهای پاندا و پنگوئن گوگل نبود و...

اما با یک چشم بر هم زدن انواع و اقصام تکنولوژی ها و زبانهای جدید ارائه شد و طراحان وب سایت برای اینکه از رقابت حذف نشوند راهی جز یادگیری و هماهنگ کردن خود با جریان پویای اینترنت ندارند.

یک طراح وب هر سال باید منتظر تکنولوژی های جدیدی باشد و مدام در کتابهای راهنما طرز کار این تکنولوژی را جستجو کرد اما یک کارمند همواره بدون اینکه نگران درآمد خود باشد همواره همان کارهایی که سالهای گذشته انجام می داده است را انجام می دهد.

بخش کوچکی از جامعه به وب سایت نیاز دارد

همه افراد جامعه نیاز دارند که گوشی موبایل خریداری کنند یا گوشی خود را تعمیر کنند اما آیا همه افراد جامعه نیاز دارند که وب سایتی راه اندازی کنند؟

شاید بتوانید تعداد زیادی از دوستان و اقوام خود که هر ساله گوشی های گرانقیمتشان را تعویض می کنند نام ببرید اما آیا می توانید حداقل 5 نفر از اقوام یا دوستان خود که دارای وب سایت هستند را نام ببرید؟

رقبای فراوان و با سابقه ای وجود دارد

افراد کمی در جامعه نیاز دارند که وب سایت راه اندازی کنند و به همین دلیل متقاضیان کمی برای این کار وجود دارد. برای همین تعداد اندک متقاضیان طراحی وب سایت نیز رقبای بسیار زیادی در بازار وجود دارد که گاه امکاناتی چندین برابر امکانات شما در اختیار دارند.

سیستم های مدیریت محتوای رایگان و افرادی که برنامه نویس نیستند

سیستم های مدیریت محتوای فراوانی وجود دارد که تقریبا هر نوع نیاز یک وب مستر را از قبل آماده دارند و فقط کافی است که این سیستمها را روی سرور نصب کنید و امکانات مورد نیاز خود را مشخص کنید تا با صرف مدت زمان کمی بتوانید این امکانات جدید را به وب سایت اضافه کنید.

متاسفانه افرادی که اصولا اطلاعی از برنامه نویسی ندارند یا از دانش کمی در این زمینه برخوردار هستند، سیستم های مدیریت محتوا را برای سفارش دهنده نصب می کنند و مبلغی بسیار ناچیز به عنوان دستمزد دریافت می کنند. با انجام چنین کاری سایر سفارش دهندگان نیز انتظار دارند با قیمتهایی بسیار کم برای آنها وب سایت راه اندازی شود.

این مشکل در حال حاضر در وب فارسی وجود دارد و نتها باعث رکود در بازار برنامه نویسی شده است، بلکه سطح امنیت و بهره وری وب سایتها را به شکل قابل توجهی کاهش داده است.

افراد و شرکتهایی که وب سایتهای ارزان قیمت سفارش می دهند نتنها باعث رکود در بازار برنامه نویسی می شوند بلکه خود را از مزایا و موقعیت بازار گسترده اینترنت محروم می سازند.

صبح که از خواب بر می خیزید همه رویا های خود را بر باد رفته می بینید

برخلاف دیگر مشاغل، ممکن است صبح زود که از خواب بیدار می شوید و وب سایت شرکت خود را چک می کنید با یک آرم و متن بزرگ HACKED مواجه شوید. در اینترنت و بطور کل در دنیای برنامه نویسی امنیت مطلق وجود ندارد و اگر بهترین تیم امنیتی را در اختیار داشته باشید باز هم باید انتظار مشکلاتی مانند هک و نفوذهای غیر مجاز را داشته باشید.

سایر مشکلات یک طراح وب سایت

مواردی که در این مقاله به آنها اشاره شد فقط بخشی از مشکلات پیش روی یک برنامه نویس می باشد و اگر قصد دارید در این زمینه فعالیت کنید بهتر است ابتدا در مورد این شغل به خوبی تحقیق کنید و پس از اینکه اطلاعات کافی بدست آوردید تصمیم خود را بگیرید.

اگر در این مورد تحقیق نکنید ممکن است سرنونشتی مانند سرنوشت افراد زیادی که بدون اطلاع وارد این حرفه شدند و پس از چند سال با سرخوردگی به سوی مشاغل دیگر رفتند، پیش روی شما باشد.متن نظر *