سیستم مدیریت محتوا CMS چیست و چه کاربردی دارد

CMS یا سیستم مدیریت محتوا مخفف عبارت Content Management System یک نرم افزار مدیریتی است که به کاربران اجازه بروز رسانی، ویرایش، ایجاد و مدیریت صفحات مختلف در وب سایت را می دهد. این سیستم ها به کاربرانی که مهارت کافی برای کار با HTML و زبانهای برنامه نویسی تحت وب را ندارند نیز این امکان را می دهد که بتوانند وب سایت خود را بدون درگیر شدن با مسائل فنی و تکنیکی مدیریت کنند.

چه شرکتها و اشخاصی به سیستم مدیریت محتوا نیاز دارند؟

راه اندازی وب سایت بدون داشتن یک سیستم مدیریت محتوای قوی کاری بسیار وقت گیر و خسته کننده می باشد و تقریبا همه وب مسترها به یک سیستم مدیریت محتوا نیاز دارند اما اگر سناریو هایی که در ادامه مطرح می شود در مورد شما نیز صدق می کند پیشنهاد می شود که حتما یک سیستم مدیریت محتوای قوی و کار آمد برای خود تدارک ببینید.

  1. اگر وب سایت شما دارای صفحات زیادی می باشد.
  2. اگر وب لازم است که وب سایت خود را بصورت دوره ای بروز رسانی کنید.
  3. اگر از دانش کافی در مورد HTML و CSS برخوردار نیستید.
  4. اگر افراد زیادی به عنوان مدیر بر روی وب سایت شما کار می کنند
  5. اگر نیاز است که مطالب سایر مدیران وب سایت را قبل از انتشار بررسی کنید.

یک سیستم مدیریت محتوا از چه بخشهایی تشکیل می شود؟

وظیفه اصلی سیستم مدیریت محتوا فراهم کردن امکاناتی می باشد که کاربران بتوانند به سادگی صفحات مختلف را به وب سایت اضافه کنند و این صفحات را ویرایش یا حذف کنند.

علاوه بر این معمولا از یک قالب که شامل لوگو و بنر در بالا، کادر جستجو و لینکهای ناوبری در بالا، سمت راست و یا پایین وب سایت برخوردار می باشد. علاوه بر این در وسط قالب نیز یک فضای خالی وجود دارد که صفحات تولید شده توسط کاربران از دیتابیس بازاریابی می شوند و در این قسمت نمایش داده می شوند.متن نظر *