انواع سیستم های مدیریت محتوا CMS

همانطور که در مقالات گذشته اشاره شد سیستم های مدیریت محتوا نرم افزارهایی هستند که به کمک آنها می توان صفحات مختلف وب سایت را ایجاد، ویرایش و یا حذف کرد. در ادامه این بحث تصمیم داریم که انواع سیستم مدیریت محتوا را مورد بررسی قرار دهیم.

سیستم های مدیریت محتوای اختصاصی

بسیاری از شرکتهای طراحی وب سایت سیستم های مدیریت محتوای مخصوص به خود تولید می کنند و این سیستمها را با نام و آرم شرکت خود به فروش می رسانند.

هزینه خرید این سیستمها به امکانات و ویژگی های سیستم بستگی دارد. سازمانهایی که دارای دپارتمانهای مجزا با فعالیت های متفاوت می باشند و می خواهند فعالیتهای اداری خود را بصورت آنلاین نیز انجام دهند باید هزینه های بسیار بیشتری برای طراحی سیستم مدیریت محتوای خود بپردازند.

هنگام خرید سیستمهای اختصاصی لطفا توجه کنید که این سیستم ها معمولا بر روی سرورهای شرکت توسعه دهنده اجرا می شوند و امکان نصب آنها بر روی سرور های سایر شرکتها وجود ندارد.

سیستم های مدیریت محتوای متن باز

برخلاف سیستم های اختصاصی سیستم های مدیریت محتوای متن باز رایگان هستند، نیاز به هزینه خرید ندارند و روی هر سروری نصب می شوند. اکثر این سیستمها که در بین کاربران اینترنت محبوبیت دارند توسط زبان برنامه نویسی PHP ساخته و اجرا می شوند.

ورد پرس و جوملا سیستم های مدیریت محتوای معروفی هستند که برپایه PHP برنامه نویسی شده اند.

وردپرس: وردپرس برای راه اندازی وبلاگ، وب سایت های شخصی، کسب و کارهای کوچک گزینه بسیار مناسبی می باشد.

جوملا: جوملا مانند ورد پرس برای ساختن وبلاگهای شخصی توسعه داده نشد و علاوه بر راه اندازی وبلاگ های شخصی، برای تولید وب سایتهای بزرگ نیز می توان به خوبی از این سیستم مدیریت محتوا استفاده کرد.

یکی از ویژگی هایی که این سیستمها را از رقبای خود متمایز می سازد وجود قالبهای رایگان، پلاگینها، افزونه ها، و جمع کثیری از برنامه نویسان است که در سراسر دنیا امکانات این سیستم های متن باز را ایجاد می کنند و به رایگان در اختیار کابران قرار می دهند.متن نظر *